{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در زمان پهلوی ساخت و سازهای اولیه‌ی شهرک غرب توسط معماران آمریکایی با طراحی غربی انجام شد.

به خاطر شباهت این منطقه به غرب، نام آن را شهرک غرب گذاشتند. تا قبل از انقلاب اکثر ساکنان این منطقه آمریکایی‌ها بودند. در حال حاضر نیز بسیاری از خانه‌های ویلایی با شیروانی‌های زیبا و برج‌های شهرک غرب از همان زمان باقی مانده‌اند و ساختمان‌های لاکچری شهرک غرب از لحاظ معماری و زیبایی در نوع خود منحصر به فرد هستند. متراژ اکثر خانه‌ها و آپارتمان‌های شهرک غرب، بالا است. به همین دلیل خانه‌های نقلی و کوچک در آن کمتر پیدا می‌شود. قیمت بالای خانه‌ها و متراژ زیاد آن‌ها باعث محدود بودن تراکم جمعیت در شهرک غرب شده است. این منطقه یکی از امن‌ترین مناطق لوکس تهران بوده و بیشتر کوچه‌های این منطقه بن‌بست هستند. نگهبان شبانه‌روزی آنها اجازه‌ٔ ورود به غریبه‌ها نمی‌دهند. وجود دکه‌های نگهبانی در سر کوچه‌های بن بست  از تصاویر به یاد ماندنی شهرک غرب است‌‌. شهرک غرب از مناطق بسیار خوش آب و هوای تهران شمرده می‌شود. این منطقه برای اهالی و طرفداران سینما نیز بسیار محبوب است. سینماهای خوبی مثل ابن سینا، قدس، اریکه‌ٔ ایرانیان و پردیس شهرک در این منطقه قرار دارند. به دلیل شرایط خوب رفاهی در شهرک غرب، بسیاری از افراد رویای زندگی در این منطقه‌ٔ گران قیمت و مرفه را دارند. قیمت رهن و اجاره در شهرک غرب تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته است. مراکز معتبر خرید شهرک غرب، برند پوش‌های پایتخت را به این منطقه می‌کشاند.  مجتمع تجاری میلاد نور در شهرک غرب یکی از پر سابقه‌ترین و محبوب ‌ترین مراکز تجاری است‌. در این مجتمع تجاری بیش از ۲۵ برند شعبه دارند و این امر به محبوبیت میلاد نور در میان برند پوش‌ها اضافه کرده است. مجتمع‌های تجاری گلستان، مهستان، ایران زمین، گل افشان و لیدوما از جمله دیگر مراکز تجاری شهرک غرب هستند. مغازه‌های محلی در شهرک غرب به طور متمرکز در کنار هم قرار گرفته‌اند. این امر دسترسی به آنها را جهت خریدهای روزانه ساده‌تر می‌کند. بیمارستان‌های آتیه۲، بهمن و لاله از جمله مراکز درمانی شهرک غرب هستند. تنها میدان این منطقه، میدان صنعت است که در جنوب شهرک غرب قرار دارد. این میدان در سال ۱۳۷۵ افتتاح شد. متروی میدان صنعت دسترسی منطقه را به همه‌ی نقاط تهران آسان کرده است.  وجود خط‌های تاکسی و اتوبوس در میدان صنعت آن را به شلوغ‌ترین بخش شهرک غرب تبدیل می‌کند.

اما  نیاوران تهران نسبت به شهرک غرب خانه‌های جدید و نوساز تری دارد. نیاوران از لوکس‌ترین مناطق شمال غرب تهران است. در قدیم به دلیل وجود زیاد نی در این منطقه نام آن را نیاوران گذاشتند. نیاوران در دامنه‌ٔ جنوبی رشته کوه‌های البرز قرار دارد. آب و هوای بسیار خوب نیاوران تحت تاثیر همین امر است. در آلوده ترین روزهای تهران، هوای این منطقه پاک و مطبوع باقی می‌ماند. نیاوران از شمال با ارتفاعات کلکچال، از غرب به تجریش، از شرق به دارآباد و از جنوب به فرمانیه و کامرانیه متصل است. بهترین محله‌ٔ نیاوران، صاحبقرانیه است که در کنار کاخ نیاوران قرار دارد که در اواخر دوره‌ٔ پهلوی استراحتگاه شاهان بود. ارتفاع ۱۷ هزار متری نیاوران از سطح دریا، آنجا را به یکی از بام‌های تهران تبدیل کرده است. علاوه بر آن بیشترین پنت هاوس‌های پایتخت در نیاوران است. بارندگی در نیاوران به دلیل موقعیت جغرافیایی آن نسبت به سایر مناطق تهران بیشتر صورت می‌گیرد. از جمله جذابیت‌های این منطقه وجود قنات‌های پر آب و جاری در آن است که یکی از آنها در کاخ نیاوران قرار دارد. قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین محله‌ی نیاوران دزاشیب است. کشفیات به دست آمده از حفاری باستانی، قدمت چند هزار ساله را برای دزاشیب تخمین می‌زند. این محله قدیمی‌ترین ساکنان را دارد. بعضی از ساکنان آن از چند نسل قبل در آنجا سکونت دارند. به همین دلیل بافت محله‌ٔ دزاشیب سنتی است. مرتفع‌ترین قسمت نیاوران محله‌ٔ منظریه نام دارد. جماران در غرب منظریه، پر تراکم‌ترین منطقه‌ٔ نیاوران است.

2

بیمارستان‌های باهنر، فرهنگیان و بقیّة‌الله در جماران قرار دارند. به دلیل زیاد بودن امکانات رفاهی در نیاوران، ساکنان آن به سرعت و به راحتی می‌توانند به با کیفیت‌ترین کالاها دست پیدا کنند. مرکز تجاری اطلس مال در نیاوران از مجلل‌ترین‌ها در نوع خودش به حساب می‌آید. اطلس مال در مجاورت پارک نیاوران قرار دارد و با کالاهای لوکس و تجملی خود نیاز ساکنان اعیانی منطقه را فراهم می‌کند. مراکز تجاری نیاوران بیشتر از مراکز دیگر تهران به چشم‌نواز و مجلل بودن توجه می‌کنند. جم سنتر در نیاوران کامل‌ترین مجتمع تجاری مادر و کودک است. وجود آرایشگاه کودک در این مرکز خرید، آن را برای والدین و کودکان بسیار رویایی می‌کند. مراکز خرید دیگر در نیاوران از جمله پاساژ نارون، منظریه و غیره همگی شعبه‌ی برندهای معتبر را در خود جای داده‌اند. نیاوران تهران، این منطقه برای افراد ثروتمندی که به بافت سنتی ایرانی علاقه‌مندند بسیار جذاب‌ است. اکثر خانه‌های این منطقه بر خلاف بافت غربی شهرک غرب، معماری اسلامی دارد. بزرگترین و قدیمی‌ترین تکیه‌ٔ تهران در نیاوران قرار دارد که به همین نام معروف است. محله‌ٔ نیاوران به اتوبان صدر دسترسی دارد. نزدیک ترین مترو به آن متروی تجریش است که از آنجا تاکسی دارد. از جمله مهم‌ترین مراکز خرید نیاوران می‌توان از اطلس مال، روشا و نارون نام برد. سفارتخانه‌های تاجیکستان و اتریش نیز در این منطقه قرار دارند. به دلیل محبوبیت نیاوران در بین افراد ثروتمند و قدمت آن، تراکم جمعیت در این منطقه از شهرک غرب بالاتر است. پس از لحاظ شلوغی، خصوصا در محله‌های قدیمی‌تر فرقی با دیگر مناطق تهران ندارد. با وجودی که شهرک غرب نیز از مناطق لاکچری تهران حساب می‌شود، خانه‌های نیاوران قیمت بالاتری دارد و دلیل آن هم برند بودن اسم نیاوران است.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر