{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

همزمان با آغاز تعطیلات سال نو میلادی، تقاضا برای خرید ارز توسط شرکت‌های حقیقی و حقوقی کاهش یافته و همین امر مقدمات کاهش قیمت ارز را فراهم کرده است.

ریزش قیمت دلار با آغاز سال جدید میلادی

کاهش نوسانات قیمت طلا و ارز در هفته‌های اخیر موجب ثبات نسبی قیمت‌ها در این بازار‌ها شده است تا جایی که دلار علی رغم تلاش‌های سفته بازان و دلال‌ها موفق به عبور از کانال ۲۵ هزار تومان نشده است؛ سکه هم در این مدت بین کانال ۱۱ میلیون و ۱۲ میلیون درحال حرکت بود.

ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز موجب شد تا تقاضای سفته بازی و سوداگرانه از این بازار‌ها خارج شود و دیگر مانند ماه‌های قبل شاهد افزایش تقاضا برای خرید طلا و ارز از سوی مردم عادی نباشیم.​

خریداران طلا و ارز در هفته‌های اخیر اغلب بازاری‌ها و شرکت‌هایی بودند که برای انجام معاملات اقتصادی خود ناچار به خرید ارز بوده اند و دیگر مانند قبل شاهد صف‌های طولانی برای خرید ارز نیستیم. با افزایش عرضه ارز از سوی بازارساز، تقاضای ارزی در بازار پاسخ داده می‌شود و همین امر کاهش تلاطم‌های ارزی را به همراه داشته است.

بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود که برای پاسخگویی به نیاز‌های ارزی مردم و فعالان اقتصادی، عرضه‌ی روزانه ارز را افزایش می‌دهد و این فرایند را تا بازگشت آرامش کامل به بازار ادامه می‌دهد؛ برهمین اساس نیز تداوم عرضه‌های روزانه ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی موجب شده تا نیاز ارزی بازار پاسخ داده شود و دیگر به مانند قبل شاهد نوسانات لحظه‌ای در بازار نباشیم. با این حال، اما در مقاطعی انتشار برخی اخبار سیاسی موجب می‌شود تا جو روانی بازار تغییر کند و قیمت ارز افزایشی شود.

با این حال، اما قیمت ارز در هفته‌های اخیر همچنان در کانال ۲۵ هزار تومان درجا زد، هرچند در برخی از روز‌ها برای ساعتی وارد کانال ۲۶ هزار تومان هم شد، اما خیلی در این کانال ماندگار نبود؛ دلار مدت‌هاست که بین ۲۵ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان درجا می‌زند.

در روز‌های اخیر با نزدیک شدن به سال نو میلیادی تقاضای خرید ارز توسط برخی از شرکت‌ها افزایش یافته بود، ولی آنطور که فعالان بازار ارز می‌گویند از این پس باید منتظر کاهش بیشتر قیمت ارز باشیم چراکه تقاضای خرید ارز در بازار به شدت کاهش یافته است.

صراف‌ها می‌گویند: با توجه به تعطیلات کریسمس و کاهش تقاضای ارز با تعطیلی بازارها، احتمالا باید شاهد کاهش قیمت ارز باشیم؛ بازاری‌ها تأکید دارند: هر سال قبل از پایان سال میلادی برای تسویه‌های پایانی و خرید جهت واردات، افزایش تقاضا داریم امسال نیز این اتفاق افتاد، ولی با آغاز تعطیلات سال نو میلادی و با توجه به تعطیلی شرکت‌ها و کاهش تقاضا جهت نقل و‌انقالات کالا شاهد کاهش تقاضای ارز هستیم.

موضوع مهم دیگری که به کاهش نوسانات ارزی در هفته‌های اخیر کمک کرده است، کاهش تقاضا برای خرید ارز به منظور سفر‌های خارجی است؛ هر سال همزمان با آغاز سال نو میلادی تقاضای خرید ارز به منظور سفر‌های خارجی به صورت چشم‌گیری افزایش می‌یافت، اما امسال به دلیل محدودیت‌های کرونایی دیگر چنین تقاضایی در بازار ارز وجود ندارد.

قیمت دلار صبح امروز در بازار آزاد ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان بود، ولی در ادامه با توجه به مسیر کاهشی قیمت‌ها به ۲۵ هزار و ۶۵۰ تومان رسید؛ بازاری‌ها پیش بینی می‌کنند درصورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد و همین فرایند در بازار ارز ادامه داشته باشد، قیمت ارز در روز‌های اینده با کاهش بیشتری همراه خواهد شد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر