{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

با وجود اینکه متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد از مرز ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان نیز فراتر رفته است، اما با توجه به قیمت احتمالی بین ۶۴۰ تا ۶۵۰ دلار برای میلگرد صادراتی CIS در هفته آخر ماه دسامبر و با در نظر گرفتن نرخ تقریبی ۲۵.۵ تا ۲۵.۶ هزار تومان برای دلار نیمایی، قیمت پایه سبد مخلوط میلگرد در بورس کالا در هفته آینده می‌تواند به ۱۴.۲ تا ۱۴.۵ هزار تومان برسد.

شوک قیمت در بازار آهن

در شرایطی که بازار آزاد آهن در فصل سرد سال و تداوم کاهش انتظارات تورمی ناشی از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا طبیعتا باید در رکود شدیدی قرار داشته باشد، اما برخی گمانه‌ زنی‌ها از احتمال اوج ‌گیری مجدد موج رشد قیمت‌ها از هفته جاری حکایت دارد و شاید کابوس میلگرد ۱۵ هزار تومانی تا دو هفته آتی دور از ذهن نباشد.

البته در روز گذشته خبرها از ثبات نسبی یا کاهش ملایم قیمت‌ها در مبادی فروش حکایت داشت اما با توجه به نزدیک شدن به تغییر قیمت پایه شمش و مقاطع در بورس کالا اگر هم این هفته قیمت‌ها در برابر رشد مقاومت کنند، بازار در هفته‌های آتی برای رسیدن به قیمت بورس کالا ناچار به رشد شدید نرخ‌ها خواهد شد. البته یخ زدگی تقاضا در بازار به علت کاهش فعالیت‌های ساختمانی در فصل سرما و اجرایی نشدن طرح‌های عمرانی دولت به علت کسری بودجه می‌تواند سدی نه چندان محکم در برابر روند صعودی بازار باشد.

در شیوه‌ نامه جدید دولت، نرخ‌های پایه بورسی باید بر مبنای میانگین قیمت محصولات فولادی منطقه  CIS در نشریه متال بولتن در هفته آخر ماه میلادی در نظر گرفته شود. موضوعی که با توجه به رشد بیش از ۹۰ دلاری قیمت بیلت و حدود ۱۵۰ دلاری نرخ میلگرد صادراتی منطقه CIS از هفته قبل از اجرای شیوه‌ نامه جدید تا کنون باعث شده است که فاصله‌ای ۲ تا ۳ هزار تومانی در میان نرخ‌های پایه شمش بلوم، میلگرد و سایر محصولات فولادی در هفته‌های گذشته با نرخ‌های پایه احتمالی این محصولات در بورس کالا از هفته سوم دی ماه به بعد یعنی زمان عرضه‌های بورسی ماه آینده میلادی، ایجاد شود.

با وجود این که اکنون متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد از مرز ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان نیز فراتر رفته است، اما با توجه به قیمت احتمالی بین ۶۴۰ تا ۶۵۰ دلار برای میلگرد صادراتی CIS در هفته آخر ماه دسامبر و با در نظر گرفتن نرخ تقریبی ۲۵/۵ تا ۲۵.۶ هزار تومان برای دلار نیمایی، قیمت پایه سبد مخلوط میلگرد در بورس کالا در هفته آینده می‌تواند به ۱۴/۲ تا ۱۴.۵ هزار تومان برسد

شوک قیمت در بازار آهن

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر