{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

با تکمیل خودروهای ناقص گروه رنو در شرکت سایپا بازار ریزش چند ده میلیونی قیمت محصولات تندر ۹۰ و ساندرو را تجربه کرد.

ریزش چند میلیونی قیمت تندر ۹۰ و ساندرو+جزئیات
 افت قیمت محصولات رنو در بازار در حالی رخ داد که سایر خودروهای ناقص شرکت سایپا با ورود به بازار رشد قیمت را تجربه کردند. به گفته فعالان بازار خودرو افزایش قیمت پراید 111 به دلیل توقف تولید این خودرو صورت گرفته از سوی دیگر محدود بودن خودروهای ناقص پراید 111 در کنار ساینا موجب شد تا این دو خودرو رشد قیمت را تجربه کنند.   
اما در خصوص خودروهای ناقص گروه رنو با توجه به اینکه بیشترین حجم خودروهای ناقص به این گروه اختصاص داشت با آزاد شدن روند شماره گذاری این گروه شاهد افت قیمت محصولات این گروه در بازار بودیم.
سقوط محسوس قیمت تندر 90
به گفته فعالان بازار خودرو دیروز تندر 90 مدل E2 با قیمت 345 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شدند که نسبت به هفته قبل افتی حدود 10 میلیون تومان داشتند و ساندرو نیز 440 میلیون در بازار قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته 20 میلیون تومان کاهش قیمت را ثبت کرد.
براساس داده های اعلام شده مجموع خودروهای ناقص گروه رنو ​برابر با ۳ هزار و ۶۰ دستگاه بوده که این خودروها به دلیل اعمال تحریم ها و خروج رنو از ایران با مشکل تامین قطعه مواجه شدند.
با خروج رنو از ایران که به بهانه اعمال تحریم های جدید اتفاق افتاد تولید محصولات این شرکت فرانسوی با مشکل مواجه شد. مهم ترین مشکل در مسیر  تولید محصولات رنو به وجود آمد بر سر ترخیص قطعات وارداتی آن بود در نتیجه این مساله شرکت پارس خودرو و سایپا که طرف های قرارد رنو بود با انبوه محصولاتی مواجه شوند که به صورت ناقص در پارکینگ ها به حال خود رها شده بودند؛ خودروهایی که پیش فروش شده بودند ولی امکان تکمیل و تحویل آنها به مشتریان وجود نداشت.     
این چالش پس از کش و قوس بسیار در سال جاری برطرف شد و بیش از 3 هزار خودرو ناقص شرکت رنو  در پارکینگ خودروسازان امکان تحویل به ثبت نام کنندگان را پیدا کردند. اما اینبار چالش جدیدی به وجود آمد که به شرط سازمان محیط زیست برای از سرگیری شماره گذاری این خوروها مربوط می شد.
سازمان حفاظت محیط زیست با استناد به مصوبه دولت آخرین مهلت شماره‌گذاری خودروها با استاندارد یورو ۴ را  پایان سال 1398 تعیین کرده بود و خودروهای تازه تکمیل شده با وجود اینکه پیش از سال 98 تولید شده بودند، اما مشمول این قانون شدند و این سازمان از ارائه مجوز برای شماره‌گذاری این محصولات امتناع می‌کرد.
رفع چالش
چالشی که برای عبور از آن اوایل مهر ماه سال جاری سازمان محیط زیست در مجوز خود به شرکت ساپیا شرطی گذاشته تا به این طریق زمینه شماره گذاری این خودروها فراهم شود. براساس شرط این سازمان «شماره‌گذاری خودروهای مذکور مطابق با شماره شاسی‌ها حداکثر تا تاریخ ۳۰ آذر ماه ۹۹ بلامانع است و صرفاً برای مدل سال ۹۸ از نظر این سازمان بلامانع است. بدیهی است ادامه فرآیند شماره‌گذاری منوط به اخذ تاییدیه مجدد این سازمان است».  
با این شرایط شرکت سایپا و پارس خودرو چاره ای جز تعویض پلاک موتورهای تکمیلی نداشت، و با این شرایط خودروهای تازه وارد بازار شده با وجود اینکه در سال جاری تولید شده اند اما با پلاک 98 به دست خریداران خواهند رسید تا به این طریق مشکل شماره گذاری این خودروها برطرف شود.
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر