{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

تعداد معاملات مسکن در تهران طی آذرماه ۹۹ تنها ۲هزار و ۵۰۰ معامله بوده که کمترین میزان طی ۸ سال اخیر است. این وضعیت نشان دهنده ورود بازار مسکن به رکودی بی سابقه است که برای نجات از آن باید تمهیداتی از جمله افزایش وام مسکن مدنظر قرار گیرد.

وام ۴۰۰ میلیونی برای مسکن

فاصله گرفتن قیمت مسکن از قدرت خرید مردم بازار مسکن را به فاز رکودی برده و این بار رکود چنان سنگین است که در تهران با بیش از ۱۲ هزار بنگاه املاک در ماه گذشته تنها ۲ هزار و ۵۰۰ معامله مسکن انجام شده است. در واقع حدود چهار پنجم از بنگاه های مسکن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۹ شاهد هیچ خرید و فروشی نبوده اند و در یک پنجمی هم معامله ای انجام شده، یک معامله صورت گرفته است.

بازار در انتظار افت قیمت مسکن با شیب ملایم

این وضعیت زنگ خطر را برای فعالان بازار مسکن به صدا درآورده و گرچه ریزش قیمت هنوز در این بازار شدت نگرفته اما احتمال ریزش قیمت نیز دور از انتظار نیست. البته کاهش قیمت در بازار مسکن معمولا با شیب ملایم اتفاق می افتد و این کاهش کمک چندانی به کم شدن فاصله قیمت خانه از قدرت خرید اقشار اصلی مصرف کننده مسکن نمی کند.

در این شرایط افزایش وام خرید مسکن راهکاری است که می تواند ضمن تحرک بخشیدن به بازار، قدرت خرید مصرف کنندگان واقعی را تقویت کند.

وام مسکن ۴۰۰ میلیونی تا ۱ میلیاردی ؛ راهکار خروج مسکن از رکود

دنیای اقتصاد در گزارشی به این موضوع پرداخته و در بخشی از این گزارش نوشته است؛ چنانچه سیاست‌گذاران بازار مسکن بخواهند سطح پوشش‌دهی وام مسکن از هزینه خرید آپارتمان را به ۷۸ درصد یعنی میانگین جهانی برسانند باید سقف وام به یک میلیارد تومان برسانند.

به علاوه اگر متولیان بازار مسکن کشور قصد تکرار تجربه سال طلایی در بازار مسکن ایران به لحاظ پوشش‌دهی وام از هزینه خرید مسکن یعنی سال ۷۳ را داشته باشند – یعنی وام مسکن قدرت خرید بیش از ۴۰ متر مسکن را داشته باشد – باید سقف وام به ۷۰۰ میلیون تومان برسد. بر این اساس، کمترین میزان سقف وام برای خروج بازار مسکن از ابررکود به واسطه تجارب قبلی پرداخت تسهیلات مسکن، ۴۰۰ میلیون تومان است.

البته سیاست‌گذاران مسکن وشبکه بانکی کشور از وجود دو مانع پیش روی افزایش وام مسکن خبر می‌دهند؛ یکی از این موانع کمبود عرضه مسکن ودیگری کمبود منابع واعتبار لازم برای پرداخت سقف‌های بالاتر وام.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر