{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

بازار ارز و سکه در دومین هفته دی ۹۹ از ثبات نسبی برخوردار بود و نوسان شدید نداشت، اما بازار سرمایه شاهد روند نزولی شاخص کل بود.

قیمت دلار و سکه ثابت ماند

شرایط بازار در  دومین هفته دی ۹۹ بسیار آرام بود و شاهد نوسان های شدید قیمتی در بازار ارز و سکه نبوده ایم  و به گفته فعالان  روند نزولی قیمت در بازار سبب  کاهش تقاضا شده است. از طرف دیگر بازار سرمایه در این هفته با اُفت ۳.۵درصدی  شاخص همراه بود به طوری که نمودار در اولین روز معاملات  با کاهش ۱۶ هزار واحدی در کانال یک میلیون و ۴۳۱ هزار واحدی  قرار گرفت و  در آخرین روز معاملات با اُفت ۷ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۲۹ هزار واحدی ایستاد.

کاهش ناچیز نرخ ارز در دومین هفته دی ۹۹

بازار ارز در دومین هفته دی با کاهش اندکی در قیمت همراه بود به طوری که نرخ دلار و یورو  در اولین روز هفته به ترتیب ۲۵ هزار ۸۶۰ تومان و ۳۱ هزار ۴۵۰ تومان بود البته  دلار با کاهش ۱۶۰ تومانی در آخرین روز هفته  به قیمت ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان  داد و ستد شد و  یورو نیز در آخرین معاملات  با کاهش ۱۴۰ تومانی به قیمت ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

در جدول زیر می توانید روند تغییرات نرخ دلار و یورو را در دومین هفته دی مشاهده کنید

 

شنبه
99/10/6 

یکشنبه
99/10/7 
دوشنبه
99/10/8 
سه شنبه
99/10/9 
چهارشنبه
99/10/10
پنجشنبه 
99/10/11
دلار  ۲۵.۸۶۰ ۲۵.۶۹۰ ۲۵.۷۴۰ ۲۵.۷۴۰ ۲۵.۷۰۰ ۲۵.۷۰۰
یورو  ۳۱.۴۵۰ ۳۱.۲۵۰ ۳۱.۲۰۰ ۳۱.۵۰۰ ۳۱.۶۰۰ ۳۱.۶۰۰

کمترین کاهش قیمت سکه در دومین هفته دی ۹۹

در این هفته قیمت سکه و طلا همسو با نرخ ارز از تغییرات کمی برخوردار بود به طوری که سکه  از قیمت ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۷۵۰  هزار تومان کاهش یافت همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار با تغییرات اندک در قیمت یک میلیون و  ۱۵۲ هزار تومان پایدار ماند.

جدول زیر بیانگر تغییرات قیمت سکه  و طلا در دومین هفته دی است

 

شنبه
99/10/6 

یکشنبه
99/10/7 
دوشنبه
99/10/8 
سه شنبه
99/10/9 
چهارشنبه
99/10/10
پنجشنبه 
99/10/11
سکه تمام بهار آزادی طرحجدید  ۱۱.۹۵۰.۰۰۰ ۱۱.۸۵۰.۰۰۰ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ۱۱.۷۵۰.۰۰۰ ۱۱.۸۰۰.۰۰۰ ۱۱.۷۵۰.۰۰۰
سکه تمام طرح قدیم  ۱۱.۵۰۰.۰۰۰ ۱۱.۴۰۰.۰۰۰ ۱۱.۴۵۰.۰۰۰ ۱۱.۳۵۰.۰۰۰ ۱۱.۴۰۰.۰۰۰ ۱۱.۴۰۰.۰۰۰
نیم سکه بهار آزادی ۶.۳۰۰.۰۰۰ ۶.۲۵۰.۰۰۰ ۶.۲۰۰.۰۰۰ ۶.۲۰۰.۰۰۰ ۶.۲۳۰.۰۰۰ ۶.۲۰۰.۰۰۰
ربع سکه بهار آزادی ۴.۲۰۰.۰۰۰ ۴.۲۰۰.۰۰۰ ۴.۲۰۰.۰۰۰ ۴.۱۵۰.۰۰۰
۴.۱۵۰.۰۰۰
۴.۱۵۰.۰۰۰
سکه گرمی  ۲.۳۵۰.۰۰۰ ۲.۳۵۰.۰۰۰ ۲.۳۵۰.۰۰۰ ۲.۳۵۰.۰۰۰
۲.۳۵۰.۰۰۰
۲.۳۵۰.۰۰۰
اونس جهانی  یک هزار و ۸۷۹ دلار و ۵۰ سنت یک هزار و ۸۶۹ دلار و ۵۱ سنت یک هزار و ۸۸۵ دلار و ۹۸ سنت یک هزار و ۸۷۸ دلار و ۶۱ سنت
یک هزار و ۸۷۹ دلار و ۹۱ سنت 
یک هزار و ۸۹۵ دلارو۶۰ سنت 
طلای ۱۸ عیار  ۱.۱۴۷.۳۰۰ ۱.۳۹۲.۴۴ ۱.۱۵۵.۴۰۰ ۱.۱۴۵.۰۰۰ ۱.۱۴۶.۱۰۰ ۱.۱۵۲.۱۰۰

 

هفته کم نوسان برای بازار طلا و سکه 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ثبات نسبی  قیمت سکه و طلا در دومین هفته دی ۹۹  گفت: هفته گذشته تغییرات قیمت اونس جهانی بیشتر بود چرا که آخرین هفته سال نو میلادی بود  و نرخ اونس جهانی ۱۶ دلار  افزایش یافت از سوی دیگر  در بازار داخلی  با کاهش ۱۱۰ تومانی قیمت دلار  سبب شد این ۲ عامل یکدیگر را پوشش دهند و باعث شود در این هفته نوسان قیمت طلا و سکه به مقدار بسیار کمی باشد.

او تصریح کرد: می‌توان  گفت  در این هفته تغییرات نرخ طلا و سکه  بسیار جزئی بود به طوری که  سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  با کاهش ۴۰ هزار تومانی از قیمت ۱۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به نرخ ۱۱ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان رسید.

کشتی آرای بیان کرد: بازار طلا و سکه در این هفته با رکود همراه بود  که البته در  ایام فاطمیه میزان خرید و فروش کاهش می یابد همچنین  کاهش قیمت طلا باعث شد که انگیزه سرمایه گذاری و خرید طلا در مردم کاهش یابد و در پی آن  تقاضا  و حباب سکه در بازار به شدت روند نزولی داشته باشد.

او افزود: در حال حاضر شاهد حباب ۵۰۰ هزار تومانی سکه  هستیم که نسبت به اولین روز هفته حدود ۱۵۰ هزار تومان  از آن کاسته شده است و این روند نزولی نشان  دهنده کاهش تقاضای ایجاد شده در بازار است.

کشتی آرای گفت:  در این هفته  قیمت سکه طرح قدیم حدود ۵۰ هزار تومان کاهش یافته است همچنین نیم سکه تقریبا ۱۰۰ هزار تومان ارزان شد و ربع سکه  نیز همانند سکه طرح قدیم ۵۰ هزار تومان از قیمت آن کاسته شد.

او  اظهار کرد: نرخ سکه  یک گرمی در این هفته  ثبات داشت و در قیمت  ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان پایدار ماند همچنین هر مثقال طلا با توجه به  تغییرات نرخ  بازار جهانی  به مبلغ ۴ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان  و هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.  

کشتی آرای  گفت: روز‌های ابتدایی هفته آینده تعطیلات  سال نو میلادی است و به نظر می‌رسد برای بازار‌های جهانی تغییرات چندانی را در قیمت شاهد نباشیم  از سوی دیگر با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز در بازار داخلی، پیش بینی می‌شود  تا اواسط هفته آینده  تغییرات زیادی را در قیمت طلا و سکه نداشته باشیم.  

شاخص بورس روند متعادلی دارد

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  روند نزولی شاخص بازار بورس در دومین هفته دی ۹۹ گفت: به طور کلی دلیل اصلاح قیمت شاخص کل به افزایش قابل توجه آن  در آذر ۹۹  مربوط می‌شود به طوری که مدار افزایشی  شاخص  در ۴ ماه ابتدای سال  بسیار زیاد بود و بازار سرمایه  حدود ۲۵ تا ۲۶ درصد در آذر امسال بازدهی مثبتی را کسب کرد و این خود دلیل عمده‌ای بر اصلاحات قیمت در بازار سرمایه است.

او افزود: اطلاعات ۹ ماهه  میان دروه شرکت‌ها  و اثرات  بودجه سال ۱۴۰۰ در روند بازار تاثیرگذار بوده است، اما انتظار فعالان بازار بخصوص افراد مبتدی  مبنی بر اینکه بعد از گذر   یک دوره اصلاح قیمت  در بازه زمانی شهریور تا آبان  امسال ،بازار مجدد به مدار افزایشی  برگردد  که ایجاد عدم تناسب بین ارزش ذاتی و  ارزش حقیقی سهام  ها عاملی بر اصلاح قیمت می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: گزارش های  ۹ ماهه شرکت‌ها  حکایت از افزایش سود دارد و تغییراتی که در قیمت به وجود آمده بود  منجر به  ایجاد اصلاح قیمت همانند ۳ ماهه اول سال بود و این امر به صورت ذاتی در بازار انجام شد.

آقا بزرگی  با بیان اینکه بازار روند طبیعی خواهد داشت  گفت: روند بازار در روز‌های آینده دور از قواعد  و اصول اقتصادی نیست و معتقدم  بازار وضعیت متعادلی داشته باشد و شاخص کل  تا پایان سال در دامنه  یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون ۷۰۰ هزار نوسان داشته باشد و دلیل محکمی برای  روند  افزایش شاخص به  بیش از دامنه  ذکر شده  وجود ندارد.

با توجه به پیش بینی کارشناسان به نظر می رسد بازار های مالی در روزهای آینده روند متعادلی داشته باشد و شاهد ثبات نسبی در قیمت ها باشیم حال باید دید که به چه میزان این پیش بینی ها محقق می شود.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر