{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

با ورود بورس به فاز اصلاح که از ۲۰ مردادماه سال جاری اغاز شد، ارزش سهام عدالت تاکنون ۵۸ درصد کاهش یافته است. یکی از دلایل ریزش بازار در مردادماه همین عرضه بی حساب و کتاب سهام عدالت توسط بانک‌ها و کارگزاری‌ها بوده است.

کاهش ۵۸ درصدی ارزش سهام عدالت

سهام عدالتی که سال هاست در اختیار متقاضیان آن قرار دارد، امسال پس از موافقت با آزادسازی آن، به بدترین شیوه ممکن، در صف انجام معاملات قرار گرفت که هم باعث کاهش ارزش آن شد و هم باعث ریزش بازار سرمایه گردید.

در خرداد ماه سال جاری دولت تصمیم گرفت سهام عدالت را اصطلاحا آزاد کند و افراد توانستند از این زمان به بعد تا ۳۰ درصد سهام خود را بفروش رسانده و از عواید آن استفاده کنند. در مرحله دوم آزادسازی نیز در ۱۸ مردادماه ۳۰ درصد دیگر این سهام آزاد شد. اما دقیقا دو روز پس از آزادسازی مرحله دوم بازار سرمایه وارد فاز اصلاح شد و تا ۲۰ آبان ماه حدود ۴۵ درصد کاهش در شاخص کل را تجربه کرد.

با بررسی دلایل ریزش بازار در آن مقطع زمانی، می‌توان سهام عدالت را یکی از اصلی‌ترین دلایل این ریزش عنوان کرد. با آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت، افراد دارای این سهام‌ها با فرض اینکه مبلغ ۶۰ درصد سهامشان حداقل ۹ میلیون تومان خواهد شد، سریع شروع به فروش سهام خود کردند. عرضه ابشاری نماد‌هایی که در لیست سهام عدالت قرار دارند، در آن زمان نشان می‌دهد، یکی از دلایل ریزش بازار در مردادماه همین عرضه بی حساب و کتاب سهام عدالت توسط بانک‌ها و کارگزاری‌ها بوده است.

با توجه به ارزش سهام عدالت می‌توان گفت تا کنون ۵۸ درصد از ارزش این سهام نسبت به اول مرداد ماه سال جاری کاهش یافته است. کاهش ارزش سهام عدالت تا ۱۱ آبان ماه ۴۸ درصد بوده است که این مساله نشان می‌دهد سهام عدالت در ماه‌های گذشته به شدت کاهش یافته است.

کاهش ۵۸ درصدی ارزش سهام عدالت

با نگاهی به نماد‌های موجود در سبد سهام عدالت افراد، می‌توان سهم‌های با ارزش و بنیادی را ملاحظه کرد که تنها به دلیل عدم مدیریت بازار سرمایه ارزش آن‌ها به شدت کاهش یافته است. ترکیب سهام عدالت مرکب از سهام ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی است که آن ۱۳ شرکت هم قرار است در قالب یک هلدینگ در آینده وارد بورس شوند. تعداد ۴۹ میلیون نفر سهامدار عدالت در کشور داریم که در زمان آزادسازی سهام عدالت در خردادماه سال جاری، تعداد ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر روش غیرمستقیم را برگزیده‌اند.

کاهش ۵۸ درصدی ارزش سهام عدالت

کاهش ۵۸ درصدی ارزش سهام عدالت

تعداد سهام و ارزش سهام مربوط به سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی می‌باشد

در حال حاضر مجلس به دنبال تصویب ثبت نام از جاماندگان سهام عدالت است. نماینده شیراز و زرقان در مجلس می‌گوید: پیشنهاد ثبت نام جاماندگان سهام عدالت در کمیسیون تلفیق مطرح شد و اعضای این کمیسیون نیز با توجه به ماهیت عادلانه این پیشنهاد، با ثبت نام ۷میلیون جا مانده از سهام عدالت موافقت کردند.

حال باید دید وضعیت ۴۹ میلیون سهامدارعدالت که در حال حاضر سهام آن‌ها با چنین کاهش ارزشی مواجه شده اند، چگونه خواهد شد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر