{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی کشور، کل تولید هندوانه شب یلدا در سال زراعی جاری را نزدیک به ۲۱۰ هزار تن پیش بینی کرد.

هندوانه شب یلدای امسال چند؟

به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین اصغری افزود: در پاییز امسال پنج هزار و ۸۰۰ هکتار هندوانه در استان‌های جنوب کشور شامل هرمزگان، خوزستان، فارس، ایلام و بوشهر کشت شده است.وی با بیان این که پاییز امسال تولید هندوانه بیشتری نسبت به مدت مشابه سال قبل خواهیم داشت، گفت: سال گذشته هندوانه شب یلدا در سطح چهار هزار و ۶۰۰ هکتار کشت شد که از این سطح بیش از ۱۵۰ هزار تن محصول به دست آمد.

اصغری ادامه داد: هندوانه شب یلدای امسال با قیمت هر کیلو گرم ۱۷۰۰ تا ۱،۷۵۰ تومان سر زمین، خریداری و به قیمت هر کیلو گرم ۳ هزار تا ۳،۵۰۰ تومان برای مصرف کننده در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران عرضه می‌شود و امیدواریم مردم امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از دورهمی ها، مراسم شب یلدا را برگزار و به قطع زنجیره کرونا کمک کنند.

وی میزان کل تولید هندوانه در سال زراعی ۹۹-۹۸ را سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن عنوان و اظهار کرد: سال زراعی گذشته کل سطح زیر کشت هندوانه کمتر از ۱۰۰ هزار هکتار بود که نسبت به سنوات قبل از آن نزدیک به ۱۰ درصد کاهش داشت.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، با اذعان به این که هندوانه پاییزه با آب سبز یا آب باران آبیاری و در شرایط اقلیمی و رطوبت مناسب کشت می‌شود، گفت: در کشت هندوانه از بهترین شیوه‌ها مانند آبیاری تیپ و کشت نشایی استفاده می‌شود.

وی افزود: حدود ۵۰ درصد سطح کشت هندوانه در کشور به منظور صرفه جویی در مصرف آب به صورت کشت نشایی است.

اصغری، استان‌های فارس، خوزستان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را از بزرگترین تولیدکنندگان هندوانه در طول یک سال زراعی در کشور نام برد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر