{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

عضو هیات رئیسه اتحادیه طلا و جواهر استان تهران گفت: برخلاف سال‌های قبل در آذر 99 شاهد تثبیت نسبی قیمت ها در بازار سکه وطلا بودیم.

ارزان شدن طلا و سکه در اولین روز زمستان

عضو هیات رئیسه اتحادیه طلا و جواهر استان تهران گفت: برخلاف سال‌های قبل در آذر 99 شاهد تثبیت نسبی قیمت ها در بازار سکه وطلا بودیم.پایین آمدن قیمت طلا، هیجان سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا را کاهش داد.

محمد کشتی آرای افزود: در آذرماه امسال و با توجه به روزهای پایانی سال میلادی، قیمت انس جهانی افزایش داشت ولی این افزایش با شوک همراه نبود به طوری که هر انس در بازارهای مالی جهانی در محدوده 50 دلار نوسان قیمت داشت.

وی تصریح کرد: کاهش قیمت ارز موجب شد تاثیرات افزایش نرخ انس جهانی در بازارهای داخلی خنثی شود.  

پایین آمدن قیمت طلا، هیجان سرمایه گذاری در بازار سکه و طلا را کاهش داد

وی بیان کرد: کاهش روزانه و تدریجی نرخ ارز و رسیدن آن به کانال 25 هزار تومان در آخرین روز آذرماه، تاثیر عمده ای در کاهش و تثبیت قیمت طلا و سکه داشت. در طول آذرماه قیمت سکه تغییرات عمده ای نداشت و در محدوده 100 تا 250 هزار تومان نوسان قیمت داشت اما میل به کاهش قیمت سکه در بازار بیشتر بود.

کاهش انگیزه نسبت به خرید طلا

وی درباره دلایل این مساله توضیح داد: علت مهم این مساله، کاهش نرخ ارز بود و نکته قابل توجه این بود که پیش بینی می شدهمانند سال‌های قبل شاهد افزایش تقاضا در بازار باشیم اما پایین آمدن قیمت طلا، انگیزه و هیجان خرید و سرمایه‌گذاری روی طلا را کاهش داده و به دلیل کاهش تقاضا برای خرید سکه و طلا،‌شاهد افت حباب سکه در بازار هستیم.

این فعال بازار طلا و جواهر ادامه داد: حباب قیمت سکه در اوایل آذرماه در محدود یک میلیون و 100 هزار تومان بود و در آخرین روز پاییز 99 به حدود 750 هزار تومان کاهش یافت.

وی خاطر نشان کرد: در بعضی از روزها حباب سکه از محدوده 750 هزار تومان هم پایین تر آمد و حتی به 650 هزار تومان هم کاهش یافت که نشان‌دهنده کاهش تقاضا در بازار است.

وی تاکید کرد: سه عامل؛ قیمت انس جهانی، نرخ ارز و میزان عرضه و تقاضا سبب شد تا در آذر 99 شاهد ثبات نسبی قیمت ارز، سکه و طلا را شاهد شویم.

کشتی آرای گفت: قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز در محدوده یک میلیون و 130 هزار نوسان داشت که نکته مثبتی در این بازار به شمار می آید.

وی تاکید کرد: شرایط امسال بازار بسیار متفاوت بود به طوری که هر سال در آذرماه شاهد افزایش و نوسان شدید قیمت‌ها بودیم اما امسال بازار دارای آرامش بود.

چرایی افزایش نیافتن نرخ انس جهانی

وی تصریح کرد: یکی از علت‌های کاهش نرخ ارز و تثبیت قیمت طلا را باید خبرهای خوب در زمینه تولید واکسن کرونا در دنیا دانست که سبب بارقه‌های امید نسبت به افزایش و رشد اقتصادی جهانی شده و نشان‌دهنده مثبت شدن شاخصه های اقتصادی است.

وی افزود: اقتصاد بسیاری از کشورها به دلیل بیماری کرونا کوچک شده یا رشد منفی پیدا کرده اند اما با توجه اظهارنظرها و اخبار مثبت در مورد واکسن کرونا به نظر می رسد در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت انس جهانی باشیم.

وی تصریح کرد: این در حالی است که پیش بینی شده بود در پایان سال 2020، قیمت انس جهانی به بالای 2 هزار دلار برسد که چنین اتفاقی نیافتاد البته پیش از آذرماه این مساله رخ داد اما پس از آن قیمت جهانی انس کاهش یافت.

پیش بینی وضعیت بازار سکه و طلا در زمستان 99

نائب رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت بازار در زمستان گفت: بر اساس شواهد موجود و همچنین تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی و عزم بانک مرکزی نسبت به مدیریت نرخ ارز به نظر می رسد شاهد افزایش قیمت در بازار سکه و طلا نبوده و در مقابل شاهد تثبیت قیمت ها در این حوزه باشیم.

وی افزود: نوسانات معمول و روزانه در بازار اتفاق خواهد افتاد و قیمت طلا و سکه هم تابعی از نرخ ارز و قیمت جهانی خواهد بود. قیمت جهانی نیز با توجه به نشانه ‌های مثبت واکسن کرونا سبب شده تا انس جهانی میل به افزایش قیمت نداشته باشد و این نشانه های مثبت تاثیر خود را بر اقتصاد جهانی نشان می دهد و زمانی که شاخص های اقتصادی دنیا مثبت شود به طور طبیعی تقاضا و سرمایه گذاری بر روی طلا کاهش می یابد و اگر خوشبینانه پیش بینی کنیم، قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش نخواهد داشت اما  به نظر می رسد کاهش قیمت در این بازار اتفاق بیافتد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر