{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در این مقاله بیوگرافی آقای محمد نوری خواننده و آموزگار آواز ایرانی آماده شده که امیدواریم با خواندن آن بیشتر با این هنرمند فقید آشنایی پیدا کنید.

 محمد نوری؛ خواننده و آموزگار آواز ایرانی

محمد نوری در یکم دی ماه سال ۱۳۰۸ در شهر شمالی رشت، شهر بارانهای نقره ای چشم به جهان گشود. تاریخ درگذشت آقای محمد نوری نهم مرداد ماه سال ۱۳۶۹ است.محمد نوری آموزگار آواز و خواننده موسیقی ایرانی بود، از برترین و بهترین و مشهورترین و ماندگارترین آهنگ‌ های او می‌توان به آهنگ هایی همچون جان مریم، کهکشان عشق، سرزمین محبوب من، و ایران ایران اشاره کرد.

شروع فعالیت و آثار آقای محمد نوری

دهه بیستم آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی در میان مردم ایران، به ویژه نسل جوان بود که می توان آن را تا حدی تحت تأثیر گسترش گسترده موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف از طریق ضبط رادیو و گرامافون دانست . در همان سالها آقای محمد نوری خوانندگی را با خواندن شعرهای جدید بر اساس ترانه های روز غربی و برخی قطعات آوازی کلاسیک آغاز کرد. در سال های بعد وی بر اساس تحصیلات شغلی و دانشگاهی خود توانست هویت مستقلی به این ایده و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً به آنها اشاره شد فضای متفکرانه ای به فرم آوازی خود ببخشد.

وی مدتی به بازیگری تئاتر مشغول بود و از این میان در نمایشنامه بلبل متحیر علی نصیریان در سال ۱۳۳۹ ایفای نقش کرد.
به مدت پنج دهه، آوازهای این استاد در میان سه نسل اعتبار خاصی کسب کرده است. این هنرمند در حاشیه سالهای سخت کوشی خود با اجرای بیش از سیصد قطعه آوازی ترجمه و ترجمه مقالات و سرودن شعرهایی از ترانه های ماندگار در قلب مردم این مرز و بوم جا افتاد.

نوری علاوه بر تحصیل در رشته ادبیات و نمایش انگلیسی ، آواز ایرانی را نزد اسماعیل مهرتاش آموخت. پس از آن نزد اساتید هنرستان عالی موسیقی، سیروس شهردار، فریدون فرزانه و مصطفی کمال پورتراب رفت و از آنها نظریه موسیقی سلفژ و نواختن پیانو را آموخت.

محمد نوری پس از انقلاب ۱۹۷۹ ایران و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم شب سرد زمستان با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال ۱۹۸۹ از سر گرفت. این همکاری بعدا با آلبوم "آوازهای سرزمین خورشید" ادامه یافت .

اجرای آوازهای مختلف محلی آذری، گیلکی، شیرازی و ... مانند "جان مریم"، "شالیزار"، "واسونک"، "جمعه بازار" و ... از نظر احساس و لهجه فوق العاده زیبا و استادانه است.
وی از نظر پایبندی به اخلاق و پرهیز از دروغ و فریب در بین مخاطبان و جامعه به جایگاه والایی دست یافت. وی در سال ۲۰۰۶ توسط صدا و سیمای ایران به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.
محمد نوریاعتقاد داشت که موسیقی زبان جهانی همه اقوام و ملل روی زمین است و بنابراین به اقتباس و الهام از هنر کلاسیک غربی معتقد بود.

او سرانجام پس از سالها مبارزه با سرطان خون بدخیم و وخیم تر شدن وضعیت جسمی عصر روز ۳۰ آگوست ۲۰۱۰ در بیمارستان جم تهران به دیار باقی شتافت.

بیوگرافی محمد نوری خواننده

فهرست آلبوم‌ های آقای محمد نوری

لیست زیر عناوین موزیک ها و آلبوم های این هنرمند فقید است که در سایت موزیک بازی درج گشته است:

- جان مریم
۱. جان مریم ۲. آرزوها ۳. نسترن ۴. عروسی ۵. یاد اون روزها بخیر ۶. پس از انتظار ۷. لالایی ۸. یک شب خوش ۹. بیا بار سفر بندیم ۱۰. تصویر تو ۱۱. مبارک باد ۱۲. تا تو بودی ۱۳. ای وطن

این آلبوم از محبوب ترین و معروفترین آلبومهای استاد محمد نوری است که آهنگ جان مریم در آن تا ابد جاودانه گشته است.

-در شب سرد زمستانی
(دکلمه: احمدرضا احمدی؛ آهنگساز: فریبرز لاچینی، شعر: نیمایوشیج)
۱. در شب سرد زمستانی ۲. داستان زندگی من ۳. قو ۴. بر سر قایقش ۵. تو را من چشم‌درراه‌ام ۶. از دور ۷. داستانی نه تازه ۸. هنگام که گریه می‌دهد ساز ۹. ری‌را ۱۰. پدرم ۱۱. خانه‌ام ابری‌ست ۱۲. اجاق سرد

- آوازهای سرزمین خورشید

(آهنگساز: فریبرز لاچینی)
۱. چوپان ۲. تو بیو ۳. سرزمین خورشید ۴. ای دیار خوب من ۵. مارال ۶. شالیزار ۷. ای وطن ۸. بخفته دل ۹. نُشو نُشو ۱۰. گیلان جان ۱۱. لالایی

- دلاویزترین

(آهنگساز: محمد سریر)
۱. ایران ایران ۲. دلاویزترین ۳. با نام تو ۴. قایقی باید ساخت ۵. دوران عاشق‌ها ۶. کوچ ۷. غم بیهودگی‌ها ۸. بی تو ۹. تولدت مبارک

- در ماه باران

(آهنگساز: شهرام گلپریان، شعر: علی‌اصغر محتاج)
۱. ساقی ۲. مرغ سپیده ۳. آسمان روشن ۴. از روزگاران ۵. مژده نور ۶. همه آبی ۷. در ماه باران

- جاودانه با عشق

(آهنگساز: محمد سریر)
۱. اگر تو آمده‌بودی ۲. آواز با عشق ۳. باران ۴. سخن عشق ۵. روزی با غروب ۶. در سفر گم شدن ۷. کهکشان عشق ۸. شب‌های تهران

- شکوفهٔ خاطرات

گل مریم(آهنگساز: شهرام گلپریان)
۱. گل مریم ۲. گلچهره ۳. جمعه‌بازار ۴. مرغک زیبا ۵. آخرین درود ۶. رود آواره ۷. بزم خیال ۸. جنگ و جنگ‌ساز

- چراغی در افق

(آهنگساز: محمد سریر)
۱. چراغی در افق ۲. آواز با عشق ۳. نوازش باران ۴. حریر مهتاب ۵. شب تنهایی ۶. عشق دیرین ۷. حسرت ۸. کوره‌راه زندگی

- شکوفه در شکوفه

(آهنگساز: شهرام گلپریان)
۱. زمزمه ۲. باز اومد ۳. شکفتن ۴. خاموشی‌های ساحل ۵. رها ۶. لانهٔ متروک ۷. سرزمین محبوب من

- جلوه‌های ماندگار
۱. عاشقانه ۲. برای فرزندم ۳. زورق شکسته ۴. آرزو ۵. عروسی ۶. رویای جوانی ۷. امید ۸. دور ۹. بدرود

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر