{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

چند روزی است که اخبار ظهور گونه جهش‌یافته کرونا در انگلیس و آفریقای جنوبی منتشر و موجب نگرانی بسیاری از مردم جهان شده است.

کرونای انگلیسی یا کرونای آفریقایی؛ کدام خطرناک‌تر؟

جهان چند روزی است که درگیر اخبار مربوط به ظهور گونه جهش‌یافته ویروس کرونا در انگلیس، آفریقای جنوبی و نیجریه است و پرسش‌هایی در مورد میزان خطرسازی هر یک از این ویروس‌های جهش‌یافته و تأثیر آن بر مبتلایان مطرح شده است.زویلی مخیزی، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی، در تلاش برای روشن کردن برخی از این پرسش‌ها، تأکید کرد که گونه ظاهرشده در آفریقای جنوبی، خطرناک‌تر از گونه پدیدارشده در انگلیس نیست.

این سخنان وزیر بهداشت آفریقای جنوبی در روز جمعه ۲۵ دسامبر در پاسخ به همتای انگلیسیی او بود تا تأکید کند که هیچ مدرکی مبنی بر خطرناک‌تر یا همه‌گیرتر بودن گونه شناسایی‌شده کرونا در آفریقای جنوبی درمقایسه با گونه کشف شده در انگلیس وجود ندارد.

او در بیانیه‌ای گفت: تا این لحظه هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد گونه آفریقایی آن طور که وزیر بهداشت انگلیس گفته از گونه انگلیسیی مسری‌تر است.

وزیر بهداشت افریقای جنوبی افزود: هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد، گونه آفریقای جنوبی کرونا منجر به شکل شدیدتر بیماری کووید ۱۹ یا افزایش مرگ نسبت به نسل مشاهده شده در انگلیس یا هرگونه نسل جهش‌یافته دیگری می‌شود که در سراسر جهان شناسایی شده است.

مت هانکوک وزیر بهداشت انگلیس چهارشنبه گذشته با اعلام اعمال محدودیت سفر میان دو کشو، گفته بود که نسل جهش‌یافته کرونا در آفریقای جنوبی، یک نگرانی عمده است، زیرا مسری‌تر بوده و به نظر می‌رسد جهش بیشتری نسبت به نسل کشف شده در انگلیس داشته است.

این در حالی است که وزیر بهداشت آفریقای جنوبی، در اظهارات خود گفت که این گفته‌ها ممکن است برای القای این موضوع باشد که نسل آفریقای جنوبی کرونا، عامل اصلی موج دوم کروناست که در انگلیس بروز کرده، اما این چنین نیست.

او همچنین تصریح کرد: شواهد تحقیق نشان می‌دهد که نسل کشف‌شده در انگلیس، قبل از کشف آن در آفریقای جنوبی به وجود آمده و آن‌ها در ۲۰ سپتامبر گذشته یعنی یک ماه قبل از مشاهده گونه آفریقای جنوبی، به سازمان جهانی بهداشت اطلاع دادند که آن را در شهرستان کنت مشاهده کرده بودند.

گفتنی است که آفریقای جنوبی با ثبت بیش از ۱۴۰۰۰ مبتلا در دو روز گذشته متحمل بیشترین آسیب از کرونا در این قاره شده است درحالی‌که در آغاز هفته، میانگین ابتلا در این کشور ۸ تا ۱۰ هزار مبتلا بود. حدود ۹۷۰ هزار نفر در آفریقای جنوبی مبتلا به کرونا شده و حدود ۲۶ هزار نفر در این کشور از زمان شیوع کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر