{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مرزنجوش گیاهی معطر از خانواده نعناع است که دندان درد را تسکین می دهد و برای بیماری روماتیسمی از آن استفاده می شود.

گیاهی که سردردهای میگرنی را درمان می کند

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مرزنجوش گیاهی معطر از خانواده نعناع است که دندان درد را تسکین می دهد و برای بیماری روماتیسمی از آن استفاده می شود. این گیاه برای تسکین دردهای میگرنی و بی خوابی نیز مفید است.

محسن پویان ضمن اعلام این مطلب گفت: مرزنجوش گیاهی علفی، یک ساله و در بعضی مواقع دو ساله با ساقه ای راست و شاخه و برگ های متقابل بیضی شکل است که گل های سفید و ریز آن از بغل برگها در خوشه های به هم فشرده ای می رویند. میوه آن به صورت فندقه و چهار قسمتی است و فقط در مناطق گرمسیری تشکیل می شود. تمام قسمت های گیاه دارای عطر خوشایند است. گیاه تازه مرزنجوش دارای کربوهیدرات، فیبر، فلاونوئید، ویتامین های A، C، E، K، کلسیم، منیزیم، آهن، منگنز، نیاسین و فولات است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این که مرزنجوش یا سرمق گیاهی دارویی است که طبیعت آن گرم و خشک است، خاطرنشان کرد: این گیاه، سردردهای سوداوی و بلغمی را برطرف می کند. همچنین برای درمان زکام اثرات مفید دارد و برای بهبود عوارض صرع مفید است.

پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه جویدن این گیاه از ترشح بزاق زیاد جلوگیری می کند، تصریح کرد: دمنوش آن فرح آور بوده و مصرف دمنوش آن برای تسکین درد سینه، سرفه و تنگی نفس نافع است. وی با بیان اینکه این گیاه برای درمان نفخ و دل پیچه مفید است، افزود: در استعمال خارجی برای ترمیم زخم اثرات مفیدی دارد. اسانس آن در صنایع عطر و صابون کاربرد دارد و دمنوش این گیاه، برای بیماری هیستری مفید است و برای درمان استفراغ، اسهال و رفع خارش بدن مفید است.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، پویان تأکید کرد: مرزنجوش، دندان درد را تسکین می دهد، برای بیماری روماتیسمی از آن استفاده می شود و برای تسکین دردهای میگرنی و بی خوابی مفید است. دهانشویه آن، التهاب دهان و گلو را برطرف می کند؛ برای پیشگیری از سرطان روده مؤثر بوده و پخته شده آن، مخلوط با عسل برای از بین بردن جای جوش و سالک قابل استفاده است.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر