{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

ضربه‌های تند و کوتاه ساطوری، در همه انواع ماساژ وجود دارند، در دائولیائو یا ماساژ با ساطور اما این حرکات با ساطورهای واقعی انجام می‌شود.

ماساژ دادن عجیب و غریب با ساطور!+عکس

با صورتی رو به پایین روی تخت دراز کشیده و با ترس و لرز منتظر شروع ماساژ بودم. السا، متخصص ماساژ با چهره‌ای خندان کنارم ایستاده بود و دو ساطور مخصوص خرد کردن گوشت در دستانش داشت.

او ماساژ را با استفاده از دستانش شروع کرد؛ عضلاتم را فشار می‌داد تا استرس اضافی - که می‌دانست قطعا در آن‌ها وجود دارد- را خارج کند. او کمی بعد سراغ ساطورهای سرد فولادی رفت و شروع به ضربه زدن به پشت، بازوها و سر من کرد. اگر صدای گاه و بی‌گاه برخورد تیغه‌های فلزی به هم نبود- صدایی شبیه به خوردن قاشق و چنگال به بشقاب- اصلا متوجه نمی‌شدم دارد از ساطور استفاده می‌کند. بعد از این که السا برای سومین بار از من خواست عضلاتم را شل کنم، بالاخره تسلیم شدم. چشم‌هایمایم را بستم و گذاشتم ساطورها با ضربات خود "چی" (qi)، یا انرژی حیات را در بدنم به جریان بیندازند.

طبیعی بود که در پایان ضربات ساطورها برای لحظاتی خوابم ببرد. نکته جالب این نوع ماساژ این است که بسیاری از افراد بعد از ۷۰ دقیقه ضربات مکرر چاقوهایی که - مسلما کند هستند- بی‌اراده به خواب می‌روند.

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , ماساژ با ساطور

دائولیائو، به معنای ماساژ ساطور یا ساطور درمانی، خطرناک به نظر می‌رسد اما گفته می‌شود اثرات التیام‌بخش روحی و جسمی دارد. این نوعی از طب چینی است که طبق باورها قدمتی ۲ هزار ساله دارد و راهب‌های چین باستان اولین کسانی بودند که از آن استفاده می‌کردند. این روش درمانی بیش از هزار سال پیش در دوران سلسله تانگ به ژاپن رسید و در تایوان هم در دهه ۱۹۴۰ میلادی، پس از جنگ داخلی چین رایج شد.

در حالی که ماساژ ساطور امروزه در چین و ژاپن به ندرت یافت می‌شود، در سال‌های اخیر در تایوان دوباره رواج پیدا کرده است. تایوانی‌ها معتقدند این نوع ماساژ به رفع استرس‌های ناشی زندگی مدرن کمک می‌کند.

"مرکز آموزش هنر باستانی ساطور درمانی دائولیائو ئی-جینگ" در تایپه، پایتخت تایوان از حدود چهار دهه پیش در زمینه آموزش متخصصان این نوع ماساژ فعالیت می‌کند. این مرکز ۳۶ شعبه در تایوان دارد که ۱۵ مورد از آن‌ها طی پنج سال اخیر شروع به کار کرده‌اند. این مراکز علاوه بر این به داوطلبان از نقاط مختلف دنیا، از ژاپن تا هنگ‌کنک و از فرانسه تا کانادا آموزش ماساژ می‌دهد.

امروزه مردم برای التیام بیماری‌ها جسمی، بهبود کیفیت خواب و کنار آمدن با درد شکست‌های عشقی خود، بدن‌شان را به تیغه‌های ساطور متخصصان این نوع ماساژ می‌سپارند.

در این تکنیک هم مثل سایر انواع روش‌های درمانی چینی از جمله طب سوزنی، "دریچه‌های چی" یا نقاط فشار هدف گرفته می‌شوند. متخصصان این نوع ماساژ اما معتقدند ساطورهای فولادی قدرتی نامر‌ئی دارند.

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , ماساژ با ساطور

شائو می-فانگ، مدیر این مرکز ۱۵ سال پیش به دنیای ماساژ با ساطور پا گذاشت و پیش از آن در زمینه ارائه و آموزش درمان‌های زیبایی و ماساژ "مریدیان"، نوعی دیگر از طب سنتی چینی که روی به جریان انداختن انرژی بدن تمرکز دارد، فعال بود. اما او می‌گوید هر شب به شدت احساس خستگی می‌کرد چون "انرژی بد" مشتری‌هایش از طریق لمس بدن آن‌ها به او منتقل می‌شد: "درآمد بیشتری داشتم اما نمی‌توانستم بخوابم."

او از طریق یکی از شاگردانش با ماساژ‌ با ساطور آشنا شد. در این روش ساطورهای فولادی کارمای بد را از بدن مشتری جذب می‌کنند. شائو حالا خودش را یک "شکارچی روح" می‌داند که با کند و کاو در زندگی پیشین مشتریان خود، کارهایی که انجام داده‌اند ونتایج‌ آن‌ها را جستجو می‌کند:"گاهی اوقات واقعا حس می‌کنم ماساژ با ساطور مثل شکار ارواح و کند و کاو در گذشته افراد و زندگی پیشین آن‌هاست. "

به گفته شائو، درمانگرها باید از قوانین مشخصی پیروی کنند. برای مثال، اگر حال روحی‌شان خوب نیست نباید ماساژ بدهند چون ممکن است "انرژی بد به مشتری منتقل کنند." علاوه بر این، کار با دو ساطور در شرایط روحی نامساعد ایده چندان خوبی هم به نظر نمی‌رسد.

متخصصان این نوع ماساژ برای خالص نگه داشتن انرژی‌های خود باید از رژیم غذایی وگان تبعیت کنند. شائو و لشکر ماساژورهایش علاوه بر این هر روز صبح قبل از ساعت ۵ بیدار می‌شوند و ۱۰۰ بار حرکت اسکوات و ایستادن روی سر را تمرین می‌کنند. آن‌ها علاوه بر این به مدت ۳۰ دقیقه با ساطور به یک بالش ضربه می‌زنند تا چی یا همان انرژی حیات در آن‌ها به جریان بیافتد.

اما به غیر از درمانگرها، مشتریان هم باید پیش از ماساژ کارهای زیادی انجام دهند. قبل از شروع ماساژ، السا از من خواست همراه او ۱۰ دقیقه اسکوات و حرکات کششی انجام دهم. این کار را با استفاده از دو میله چوبی که به توازن انرژی حیات در بدن کمک می‌کنند، انجام دادیم. شائو می‌گوید پدر و مادرها کودکان خود را به این مرکز می‌آورند تا با این میله‌ها بازی کنند و در مورد "چی" بیاموزند، به این امید که به کاهش استرس‌های درس و مدرسه در آن‌ها کمک کند. این در حالی است که صاحبان کسب و کار از او در مورد استخدام کارمندان خود مشاوره می‌گیرند.

شائو می‌گوید:‌ "این میله‌ها به شما کمک می‌کند انرژی چی را در بدن خود متوازن کنید. آن‌ها علاوه بر این انرژی‌های بد را از از شما دور می‌کنند. ماساژ ساطور هم کارمای شما را جذب می‌کند. چی در فرهنگ ما همه چیز است. توازن انرژی در بدن شما کمک می‌کند همه چیز را واضح ببینید."

این فعالیت بدنی احتمالا یکی از دلایل به خواب رفتن من روی تخت ماساژ بود. در واقع، تجربه ماساژ ساطور به طور کل بیش از آن چیزی بود که انتظارش را داشتم. موقع وقت گرفتن از من خواستند یک عکس جدید از خودم برایشان بفرستم تا با توجه به انرژی که از آن ساطع می‌شود، یک درمان‌گر مناسب برایم انتخاب کنند.( خوشبختانه از آنجایی که ظاهرا فن‌آوری مدرن در این مرکز به رسمیت شناخته می‌شود، عکس‌های دیجیتال هم قابل قبول است.)

بلافاصله بعد از این که به مرکز رسیدم،‌ السا ۵ قطعه سنگ آسمانی که کنار اتاق گذاشته شده بودند را به من نشان داد. متخصصان این نوع ماساژ معتقدند سنگ‌های آسمانی قدرت درمانی برای جسم و روح و روان انسان دارند. آن‌ها ساطورها را کنار این سنگ‌ها قرار می دهند تا دوباره از انرژی پر شوند.

بعد از آن نوبت به ساطورهای فلزی با تیغه‌های سرد مستطیلی شکل می‌رسد که گویی از آشپزخانه یک سرآشپز یا صحنه یک فیلم پرهیجان جنایی برداشته شده‌اند. شائو می‌گوید هنرجویان باید سخت درست بخوانند و آموزش‌ها را دنبال کنند چون در غیر این صورت کار با چاقوها ممکن است خطرناک باشد. با این حال به گفته او، در طول ۴۰ سال فعالیت این مرکز هیچ مراجعه‌کننده‌ای از چاقو آسیب ندیده‌ است.

چیو می-ایان، مشتری ۷۳ ساله این مرکز به من گفت: "در ابتدا وقتی ساطورها را دیدم ترسیدم، فکر کردم خطرناک است. خیلی ترسیده بودم و از ماساژور خواستم خیلی محکم ضربه نزند و آرام این کار را انجام دهد. اما کم کم حس خوبی پیدا کردم و به او گفتم می‌توانی محکم‌تر ضربه بزنی، این خیلی آرام است. "

چیو که به دلیل مشکل خواب سراغ این نوع ماساژ رفته بود، می‌گوید: "بعد از ماساژ با ساطور، خیلی خوب می‌خوابم. "

روی تخت ماساژ، السا بدن و سر من را با حوله پوشاند و پس از آن با استفاده از ساطورها کار روی ۱۰ نقطه‌ای که به من گفته شده بود دریچه‌های چی در بدنم هستند را آغاز کرد. مدت ۷۰ دقیقه، دو تیغه ساطور با ضربات سریع و ملایم، یکی پس از دیگری از فرق سر تا کف پاهایم حرکت کردند و من حس می‌کردم کل بدنم هدف گرفته شده است.

بعضی از مشتریان برای مشاوره پیش شائو می‌آیند و او با استفاده از یک تخته کوچک دایره‌ای شکل که قطب‌نمایی در مرکزش قرار دارد، به آن‌ها کمک می‌کند مسیر یا هدف خود را در زندگی پیدا کنند. این یک تخته مخصوص پیشگویی است که بر اساس کتاب کهن چینی به نام "ئی‌چینگ" یا "کتاب دگرگونی‌ها" ساخته شده است.

او می‌گوید: "مثل این که است که اطلاعات تو را در گوگل جستجو کنم. با وارد کردن اطلاعات تو به این تخته، از حال، گذشته و آینده‌ات با خیر خواهم شد. بنابراین به راحتی می‌توانم به تو مشاوره بدهم."

مایکل استنلی- بیکر، تاریخ‌ شناس حوزه مذهب و طب چین از دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور معتقد است ماساژ با ساطور به اندازه "خوابیدن مرتاضان هندی روی تخت‌های پر از میخ و بالا رفتن پیروان فلسفه تائو از نردبان‌‌های ساخته شده از چاقو"، خارق‌العاده به نظر می‌رسد. به عقیده او این‌ها تکنیک‌هایی هستند که "می‌توان در آن به استادی رسید، تکنیک‌هایی که معجزه‌آسا نیستند اما در عین حال خارق‌العاده‌اند."

او می‌گوید: "در عمل، ارتباط چندان مشخصی میان این روش با طب سنتی چین وجود ندارد و به همین خاطر در حوزه 'طب مردمی' قرار می‌گیرد، مخلوطی از تئوری‌ها، نمودارها و تعاریف است که بر اساس دانش سنتی شکل گرفته‌اند اما به آن اندازه که از طب سنتی چین انتظار می‌رود ریشه در نظریات پزشکی ندارند."

شائو می‌گوید نیازی نداشته مردم را در رابطه با سودمند بودن ساطور‌ درمانی متقاعد کند چون در هر صورت بعد از این که بیمار‌ی‌شان را درمان کنی، این روش را باور خواهند کرد: " آن‌ها به مغازه‌های مختلف می‌روند و روش‌های درمانی گوناگون را امتحان می‌کنند … و بعد بهترین روش را پیدا خواهند کرد."

ساطور درمانی برای من نه یک ماساژ ساده که یک تجربه بود. آرام شده بودم و نمی‌توانم این را انکار کنم. زود به رخت‌خواب رفتم و تا صبح که صدای زنگ ساعتم بلند شد، یکسره خوابیدم. بعد از آن هم بلافاصله دوباره به خواب رفتم و چند ساعت دیگر هم خوابیدم. 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر