{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

یک فوق تخصص کودکان درباره علائم کرونای جهش یافته در میان کودکان گفت: طبق گزارشاتی که داشتیم کرونای جهش یافته تا اینجا در بین کودکان خیلی شایع نبوده است ولی باید خانواده های درگیر بررسی شوند و باید علامت دار ها تست و قرنطینه شوند چون احتمال سرایت این بیماری شدیدتر است و احتمال بیمار شدن بچه ها هم بیشتر است اما علایمی متفاوت ندارد و تنها سرایت شدیدتر است.

دو نوع علائم کرونا در کودکان
دکتر سیدرضا رییس کرمی، مدیر گروه آموزشی بیماری های کودکان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران زندگی درباره کرونا در کودکان و همچنین کرونای جهش یافته اظهار داشت: در مورد کرونا به طور کلی می گویم که کرونای انگلیس در ایران چهار تا پنج مورد گزارش شده است و تا اینجلا موردی از ابتلا به کودکان گزارش نشده است.
وی افزود: در این مدت، بحث در رابطه با کرونا زیاد بوده است. کووید۱۹ ویروس جدیدی است که تمام ارگان های بدن را درگیر می کند. این بیماری در کودکان نسبت به بالغین کمتر شایع بوده و ملایم تر بوده است اما تا اینجا خود را به دو شکل در کودکان نشان داده است؛ ابتدا به صورت یک بیماری تنفسی که علایم قالب، علایم تنفسی بودند. بیماری ملایمی بوده و معمولا با مراقبتی ساده اکثرا خوب می شوند و نیاز به بستری و مراقبت های سنگین و دارو نیست. شکل دیگری که کرونا بچه ها را درگیر می کند اگر به عنوان عارضه بعد از کرونا نامیده شود بهتر است و به صورت یک سندرم التهابی است و ارگان های مختلف بدن را درگیر می کند و در این بین درگیری گوارشی شدیدتر است. شکل درگیری به صورت اسهال و استفراغ و درد شکم و تهوع است و این علایم در سندرم التهابی بسیار بیشتر از علایم تنفسی است. علایم تنفسی به مقدار بسیار کمتری است و در این موارد ممکن است درگیری قلبی و کلیوی و پوستی پیدا کنند و با حال عمومی بدی نیاز به بستری در آی سی یو داشته باشند. مراقبت از این موارد نسبت به موارد عادی سختتر است. در این موارد حدود یک درصد مرگ و میر هم گزارش شده است. در ایران هم مواردی از اینها را داشتیم که درمان شده اند. کودکان در انتقال این بیماری می توانند موثرتر باشند چون خود آنها علایم سبکی دارند و رعایت موارد بهداشتی در بچه ها نسبت به بزرگتر ها کمتر است. از طرف دیگر ترک بوسیدن و در آغوش گرفتن بچه ها سختتر از بزرگتر ها است. کودکان خود علامتی ندارند و می توانند به عنوان ناقلینی برای بزرگسالان عمل کنند. در ایامی که در پاندمی بیماری هستیم باید حواسمان به کودکان باشد.
آیا کرونا در کودکان عوارض طولانی مدت دارد؟
وی در مورد اینکه آیا امکان ایجاد عوارضی در طولانی مدت برای کودکان بهبود یافته از کرونا وجود دارد؟اظهار داشت: هنوز برای قضاوت در مورد این مساله زود است. حتی در مورد بزرگترها. چون حدودا یک سال است که از مدت زمان شیوع این بیماری در دنیا گذشته است و برای نتیجه گیری در مورد عوارض این بیماری به پیگیری های چندین ساله نیاز است تا ببینیم چه عوارضی به جا می گذارد ولی تا اینجا عوارضی در بچه ها بخصوص در نوع تنفسی ملایم گزارش نشده است. اما هنوز برای نتیجه گرفتن در مورد عوارض دراز مدت زود است.
هشیاری خانواده درباره کرونای کودکان
دکتر رییس کرمی در خصوص اینکه اگر خانواده ها علایمی را در مورد کودکانشان احساس کنند باید فرض را کرونا بگیرند؟ گفت: باید حتما بچه ها را به اورژانس بیمارستان های کودکان بیاورند. چه این علایم ناشی از ویروس کرونا باشد و چه سایر ویروس ها و حتی بیماری های دیگری؛ چون اسهال و استفراغ در کودکان شایع است.
این متخصص کودکان درباره اینکه آیا در ایران آماری از فوت کودکان ناشی از کرونا گزارش شده است؟ گفت: در نوع تنفسی بسیار کم است ولی در سندرم التهابی بین یک تا دو درصد فوت می کنند.
کرونای جهش یافته تا اینجا در بین کودکان خیلی شایع نبوده است
وی در پاسخ به این سوال که در مورد کرونای انگلیسی گفته می شود بین کودکان و جوانان شایعترتر است چه اندازه صحیح است؟ گفت: طبق گزارشاتی که داشتیم کرونای جهش یافته تا اینجا در بین کودکان خیلی شایع نبوده است ولی باید خانواده های درگیر بررسی شوند و باید علامت دار ها تست و قرنطینه شوند چون احتمال سرایت این بیماری شدیدتر است و احتمال بیمار شدن بچه ها هم بیشتر است اما علایمی متفاوت ندارد و تنها سرایت شدیدتر است.
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر