{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

بررسی جدید علائم عصبی مبتلایان به کرونا نشان می‌دهد این بیماری تهدیدی برای سیستم عصبی است و بسیاری از بیماران بستری، تظاهرات عصبی شامل سردرد، سرگیجه، کاهش هوشیاری، مشکل در تمرکز، اختلالات بویایی و چشایی، تشنج، سکته مغزی، ضعف و درد عضلانی دارند.

علایم ماندگار در بیماران کرونا+جزئیات

اگرچه نسبت بیماران کرونایی با علائم عصبی در مقایسه با بیماران تنفسی اندک است،  اما با ادامه همه گیری و اینکه ممکن است بخش بزرگ تری از جمعیت جهان تا قبل از دستیابی به واکسن موثر آلوده شوند، تعداد کلی بیماران مبتلا به علایم عصبی می تواند زیاد شود.

عوارض عصبی، به ویژه  التهاب مغز و سکته مغزی، می تواند باعث معلولیت مادام العمر همراه با نیازهای مراقبتی طولانی مدت و افزایش هزینه های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی شود.

 حال سوال این است که شایع ترین علائم عصبی ماندگار بعد از ابتلا به کووید-۱۹ کدامند؟

بر اساس این گزارش، سردرد یکی از اولین علائم عصبی کووید-۱۹ است؛ به ویژه اگر علائم دیگری مانند درد، تب و از دست دادن چشایی یا بویایی وجود داشته باشند. حساسیت به نور و سایر علائم چشمی می توانند در دوره عفونت حاد کرونا و همچنین در هفته های بعد از بهبودی رخ دهند.

تخمین ها حاکی از آن است که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران به فوتوفوبیا مبتلا می شوند، حتی برخی از محققان دریافتند که این رایج ترین علامت چشمی کووید-۱۹ است.

اولین قدم برای مقابله با عواقب جسمی و عصبی کرونا به خصوص اگر این علائم جدید و شدید باشند، مشاوره با پزشک متخصص است.

در حالی که هنوز توصیه های خاصی راجع به مواردی که به طور مستقیم توسط ویروس کرونا ایجاد می شود در دسترس نیست، اما ممکن است بتوانند درمان های معمول سردرد یا میگرن و همچنین گزینه هایی برای درمان حساسیت به نور مانند عینک های مخصوص و سایر اصلاحات سبک زندگی شامل نوشیدن آب، انجام حرکات کششی و تنفسی عمیق، روش های تمرکز ذهن و حواس و هم چنین وعده های غذایی سالم را پیشنهاد دهند.

بررسی به موقع مایع مغزی نخاعی و مدیریت مناسب عوارض عصبی مرتبط با عفونت ممکن است کلید بهبود پیش آگهی بیماران در موارد جدی مانند سکته و التهاب مغز و مننژیت (التهاب پرده های محافظتی مغز) باشد. از آنجای که دانش در مورد نتیجه طولانی مدت علائم عصبی  کووید-۱۹ محدود است، لازم است مطالعات دقیق بالینی، تشخیصی و اپیدمیولوژیکی برای کمک به تعریف علائم و بار بیماری عصبی  انجام شود.

این گزارش می افزاید: علائم عصبی کووید-۱۹ مانند سردردهای شدید ممکن است مدت ها پس از بیماری باقی بماند. اطلاعات کافی در مورد نحوه مدیریت این علائم محدود است، اما پیشنهاد می شود در قدم اول به یک پزشک متخصص مراجعه شود. اصلاح سبک زندگی شامل نوشیدن مقدار کافی آب، روش های تمرکز ذهن و حواس، تنفس عمیق و مصرف مواد غذایی سالم ممکن است در کنترل و بهبود علائم عصبی مفید باشد.

به گزارش ایرنا، مجموع مبتلایان به کرونا در کشور به یک میلیون و ۱۲۳ هزار و ۴۷۴ نفر رسید و تاکنون ۶ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۴۶۹ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

 در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۸۸ شهرستان نارنجی و ۱۴۸ شهرستان در وضعیت زرد و شهرستان های زرین دشت در استان فارس، بافت در استان کرمان، گمیشان در استان گلستان، آستارا، بندرانزلی، رودسر و تالش در استان گیلان و آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه و نکا در استان مازندران در وضعیت قرمز قرار دارند.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر