{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

نمکی گفت: متاسفانه مواردی را از خیز جدید کرونا در کشور به خصوص در موارد سرپایی بیماری مشاهده کرده ایم.

خبر بد درباره خیز جدید کرونا در کشور

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رصدخانه سلامت اظهار کرد: روز‌هایی که گذشت دنیا تلاطم زیادی در رابطه با کووید ۱۹ تحمل کرد و تعداد مرگ‌ها در کشور‌های اروپایی و آمریکایی به شدت بالا بود و در ۲۴ ساعت گذشته ۴ هزار و ۲۸۱ مرگ در آمریکا، یک هزار و ۲۴۳ مرگ در بریتانیا، یک هزار و ۱۰۹ مرگ در برزیل، یک هزار و ۱۰۶ مرگ در آلمان، ۶۱۶ مرگ در ایتالیا، ۴۵۲ مرگ در فرانسه، ۴۰۸ مرگ در اسپانیا و ۱۷۱ مرگ در کشور ترکیه ثبت شده است و می‌دانید که برخی شیوع‌های ثبت در اعلام آمار‌ها تفاوت ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: علی رغم همه فشار‌هایی که کرونا به دنیا تحمیل کرد و اینکه این تعداد مرگ برای ما ملال انگیز است، اما خوشبختانه آمار مرگ و میر کرونا در ایران به زیر ۱۰۰ رسیده و در شبانه روز گذشته ۹۷ مرگ کرونا ثبت شده که آمار غم انگیزی است، اما نسبت به دنیا وضعیت مطلوب‌تری داریم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت کرونا در مازندران نگران کننده است، گفت: بیشترین گرفتاری را در مازندران داریم وامروز ۲۱ هموطن در این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و دو شهر کردکوی و بندر گز در استان گلستان متاثر از مازندران گرفتار کرونا و جزو شهر‌های قرمز هستند و کارگران فصلی که از استان گلستان به مازندران سفر کرده بودند در بازگشت به استان خود ویروس را منتقل کردند همچنین ساری، آمل، فریدون کنار، قائم شهر و نکا از استان مازندران در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

نمکی گفت: درباره ویروس جهش یافته اروپایی با منشاء انگلیسی و بریتانیایی به جز آن پنج موردی که قبلا گزارش کردیم، موارد جدیدی را در کشور گزارش نشده است. در مجموع گزارش جدیدی از موارد مبتلا به ویروس جهش یافته در کشور دریافت نکردیم.

وی افزود: در استان مازندران هم بررسی مفصلی کردیم که مبادا جهش داخل کشوری از این ویروس داشته باشیم که خوشبختانه گزارشی در این زمینه نگرفتیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: به هموطنان عرض می‌کنم علی رغم اینکه در نقشه کشور گسترش نقاط زرد و آبی را می‌بینیم، من و همکارانم به شدت نگران خیز جدید بیماری هستیم، متاسفانه با آرامش خیالی که در مردم در کاهش مرگ‌ها و بستری‌ها بوجود آمده است، باز هم به سمت عادی انگاری و ساده انگاری رفته اند و این موضوع همکاران را به شدت نگران کرده اند.

وی گفت: متاسفانه مواردی را از خیز جدید در کشور به خصوص در موارد سرپایی بیماری مشاهده کرده ایم که این افزایش موارد سرپایی می‌تواند بعد از چند روز به افزایش موارد بستری و بعد از آن به افزایش موارد مرگ و میر بدل شود.

نمکی با تاکید بر پرهیز از عادی انگاری مردم و مسئولان گفت: همان التماس و خواهشی که در اردیبهشت ماه بعد از فروکش کردن بیماری کردم، اکنون از مردم دارم و هشدار می‌دهم که هرگونه عادی انگاری و ساده انگاری از سوی مردم و مسوولان نسبت به کاهش موارد بیماری کرونا در کشور ما را به فاز خطرناک خواهد کشاند.

وزیر بهداشت گفت: با آنچه از روند بیماری در دنیا دریافت می‌کنیم، همان گونه که ارتفاع موج سوم در ایران بلندتر و سهمگین‌تر بود، اگر موج چهارمی ما را گرفتار کند، قطعا با توان و زیر ساخت‌های ما چالش عظیمی برای ما به وجود خواهد آورد وبه همین دلیل خواهش می‌کنم مردم در حفظ این دستاورد به ما کمک کنند تا بتوانیم روز‌های بهتری داشته باشیم و اگر مرگ‌ها در مازندران نبود به آمار مرگ ۵۰ مورد در روز نزدیک می‌شدیم.

برای تامین واکسن از منابع مختلف تلاش می‌کنیم و علی رغم بحث‌هایی که در جامعه در تهیه واکسن مطرح است ما در وزارت بهداشت با نگاه صرف کارشناسانه و تهیه گزارش‌های کارشناسی خدمت تصمیم گیران رده بالای نظام جمهوری اسلامی کار را دنبال م یکنیم و امروز در هیات دولت موضوع را طرح کردم و بانک مرکزی از طرف رئیس جمهور برای تهیه واکسن از منابع مشخص شده مکلف شد و به زودی واکسن را وارد خواهیم کرد و دستورالعمل تزریق واکسن را آماده کرده ایم.

وی گفت: در زمینه واکسن داخلی هم آنچه که در مجموعه مطالعه بالینی انجام دادیم، بسیار موفق بوده است. خبر کار مشترک ایران را با مجموعه واکسن‌سازی کوبا شنیدید. علی رغم برخی جوسازی‌ها ما در کوبا قدرتمندی ساخت واکسن را سال‌هاست که تجربه کردیم. واکسن هپاتیت بی که سال‌هاست در کشور تزریق می‌شود، کار مشترکی بین انستیتو پاستور و کوبایی‌هاست، همچنین پروژه تولید واکسن پنوموکوک را چندین سال است که با کشور کوبا شروع کرده ایم.

وزیر بهداشت گفت: واکسن کرونای تولید مشترک بعد از فاز مطالعات حیوانی، فاز اول و دوم بالینی را در بیرون از کشور پاس کرده و قرار است آن را در پاستور به صورت مشترک بسازیم. قراردادی را هم آماده کردیم و فاز سوم را با دقت و وسواس شروع خواهیم کرد. امیدوارم که همانطور که قول دادیم، در بهار آینده واکسن داخلی را با اطمینان و خیال راحت در کشور داشته باشیم.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر