{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

با افزایش گمانه زنی‌ها درباره شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در اروپا، کشور‌های عضو اتحادیه اروپا برای اتخاذ پاسخ هماهنگ به این بحران، تشکیل جلسه می‌دهند.

سایه وحشتناک کرونای انگلیسی بر جهان/سرایت به دیگر کشورها

نوع جهش یافته ویروس کرونا که روز شنبه در انگلیس گزارش شد، به چند کشور اروپایی دیگر نیز سرایت کرده است.به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، نمایندگان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه با تشکیل جلسه «پاسخ سیاسی هماهنگ» در بروکسل، تهدیدات ناشی از شیوع این نوع جدید کووید-۱۹ را بررسی و پاسخ جامعی را در برابر آن به بحث می‌گذارند.

به گفته دکتر «سوزان هاپکینز» از مقامات بهداشت عمومی انگلیس: «سویه‌های مشابهی در دانمارک و استرالیا دیده شده‌اند و انواع بسیار مشابهی نیز در آفریقای جنوبی، هلند و دیگر کشور‌ها به ثبت رسیده است».

همچنین وزارت بهداشت ایتالیا تأیید کرده که گونه جهش یافته ویروس کرونا که ترس و وحشت زیادی را در میان کشور‌های اروپایی به وجود آورده است، در آزمایشگاهی در بیمارستان نظامی «سیلو» در «رم» ایتالیا قرنطینه شده است و این نمونه از فردی به دست آمده است که قبلاً تست کرونای وی مثبت بوده است.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز در این خصوص گفت، «کاملاً محتمل» است که نوع جدید ویروس کرونا در حال حاضر در حال انتشار در فرانسه باشد.

از سوی دیگر سخنگوی سازمان جهانی بهداشت از کشور‌های اروپایی درخواست کرد «تدابیر پیشگیرانه و کنترلی» در برابر شیوع ویروس کرونا را «دو برابر» کنند.

از روز شنبه که دولت انگلیس اعلام کرد نوع جدیدی از ویروس کرونا با قدرت انتقال بالاتر را شناسایی کرده است، ۲۶ کشور جهان پرواز‌های خود به مقصد این کشور را لغو کرده‌اند. گفته می‌شود آمریکا نیز قصد دارد پرواز‌های خود به انگلیس را لغو کند.

به نوشته روزنامه «دیلی میل»، اکنون در آستانه آغاز تعطیلات کریسمس و با توجه به نگرانی‌های موجود در خصوص کاهش مواد غذایی و دیگر اقلام ضروری در پی توقف پرواز‌ها به انگلیس، شهروندان برای تهیه مایحتاج خود به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند.

مقامات دولت انگلیس ضمن تأکید بر اینکه قدرت انتقال سویه جدید ویروس کرونا ۷۰ درصد بیشتر از نوع قبلی آن است از شهروندان درخواست کرده‌اند در خانه بمانند و محدودیت‌ها را رعایت کنند.

«مت هنکاک» وزیر بهداشت بریتانیا نیز ضمن اعتراف به «خارج از کنترل» بودن اوضاع شیوع نوع جدید ویروس کرونا گفت، ممکن است محدودیت‌های کرونایی تا ماه‌ها در این کشور باقی بمانند.

«نیکلا استورجِئون» وزیر اول اسکاتلند امروز (دوشنبه) هشدار داد، نوع جهش یافته ویروس کرونا که در انگلیس شیوع پیدا کرده نیازمند توجه کامل مقامات این کشور است و اوضاعی که به وجود آورده بسیار جدی است.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر