{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

حاجی‌میرزایی در پاسخ به نماینده اراک در مجلس در مورد پرداخت حقوق معلم‌ها گفت:حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی‌شود و همه معلمان حقوقشان را سر ماه مانند همه کارکنان دولت دریافت می‌کنند.

پرداخت منظم حقوق معلمان

محسن حاجی میرزایی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس و در جریان پاسخگویی به سؤال نماینده اراک در مجلس در مورد علت عدم پرداخت حق‌التدریس معلمان در ماه‌های اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد در سال‌های ٩٨ و ٩٩ گفت: از همه فرهنگی‌هایی که در شرایط سخت کرونا مسئولیت تعلیم و تربیت را برعهده دارند، سپاسگزاری می‌کنم. معلمین در این شرایط سخت درخشیدند و کار دشواری انجام دادند. ما نمی‌توانیم حرف گزافی بزنیم چراکه دائماً در معرض قضاوت مردم هستیم و مردم می‌بینند که معلمان چه تلاش‌هایی انجام می‌دهند.

وی افزود: سوالی که مطرح‌شده این است که چرا در پرداخت حق‌التدریس معلمان رسمی، پیمانی و بازنشسته تأخیر شده است؟ ما دو نوع معلم در سراسر کشور داریم؛ یکی معلمینی که از ما حقوق دریافت می‌کنند و دیگر معلمینی که علاوه بر حقوق از ما بابت کار اضافی، اضافه کار دریافت می‌کنند. حقوق هیچ معلمی در سراسر کشور با تأخیر پرداخت نمی‌شود و همه معلمین آموزش‌وپرورش حقوقشان را سر ماه همانند همه کارکنان دولت دریافت می‌کنند.

حاجی میرزایی ادامه داد: آن چیزی که با تأخیر پرداخت می‌شود، اضافه کار معلمان رسمی، بازنشسته و کسانی است که وقت بیشتری اختصاص می‌دهند که از نظر سازمان برنامه‌وبودجه این حقوق تلقی نمی‌شود بلکه اضافه کار تلقی می‌شود.

وزیر آموزش‌وپرورش همچنین یادآور شد: من هم معتقد هستم که در این شرایط سخت اقتصادی بهتر است تأخیری در پرداخت‌ها وجود نداشته باشد و اگر حتی یک و نیم روز زودتر هم بشود پرداختی داشته باشیم کوتاهی نخواهیم کرد، اما بخشی از این تأخیر به دلیل ماهیت آن است که حقوق تلقی نمی‌شود و بخشی به خاطر محدودیت منابع است، ما همواره پیگیر این موضوع بوده‌ایم سازمان برنامه‌وبودجه هم آن را به بعد از پرداخت حقوق‌های کارکنان موکول می‌کنند که پیگیر آن هستیم.

وی یادآور شد: ۹۵درصد از پولی که ما هرماهه بابت حقوق پرداخت می‌کنیم بدون حتی یک روز تأخیر است و پنج درصد از آنها تأخیر دارد که آن‌هم بابت اضافه کار است که تلاش می‌کنیم این مشکل را حل کنیم. در سال تحصیلی گذشته و این سالی که هستیم عملکرد ما از ۶ سال گذشته بهتر بوده و هیچ‌وقت ماهانه اضافه کار پرداخت نشده است. ما در سال گذشته این تأخیر را به کمترین میزان رساندیم و در پایان سال ۱۳۹۸ مطالبات را تسویه کردیم.

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۴، مطالبات بهار و پاییز معلمان، اسفندماه پرداخت شد و مطالبات زمستان به سال بعد موکول شد. در سال ۱۳۹۶ مطالبات بهار در آذرماه پرداخت شد و مطالبات ۶ ماهه دوم شهریورماه سال بعد تسویه شد. در سال ۱۳۹۷ مطالبات بهار در آذرماه و مطالبات پاییز در اردیبهشت‌ماه پرداخت شد و مطالبات زمستان نیز به سال ۱۳۹۸ موکول شد، ولی در سال ۱۳۹۸ ما همه مطالبات را تا پایان سال تسویه کردیم. امسال هم تلاش می‌کنیم این مشکل به سرعت حل شود و همکاران ما با تأخیر حقوق مواجه نشوند.

وزیر آموزش‌وپرورش همچنین گفت: فرهنگیان می‌توانند شهادت دهند که سال تحصیلی ۱۳۹۸ – ۱۳۹۹ از درخشان‌ترین سال‌هایی بوده که خدمت ارائه شده از مهرماه سال ۱۳۹۸ تا خردادماه ۱۳۹۹، ۶۴ درصد حقوق معلمان را افزایش دادیم که در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. ما سعی کردیم کسری‌هایی که سال‌های گذشته ایجاد شده و فاصله فرهنگیان با سایر کارکنان دولت را به‌نوعی جبران کنیم.

وی تأکید کرد: در سال ۱۳۹۹، ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای فصل ۱۰ یعنی افزایش حقوق معلمان اختصاص دادیم، ۷۸۰۰ میلیارد تومان برای رتبه‌بندی و ۵۴۰۰ میلیارد تومان در شهریورماه بابت پرداخت پاداش بازنشستگان پرداخت شد. سال گذشته هم در دو نوبت این کار انجام شد مجموعاً ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خارج از بودجه مصوب در ۹ ماه گذشته وارد آموزش‌وپرورش شد که اتفاق مهمی است.

حاجی میرزایی با بیان این‌که لایحه رتبه‌بندی معلمان به درخواست نمایندگان به دولت ارائه شده و در دستور کار کمیسیون دولت است، یادآور شد: بلافاصله بعد از آن این لایحه در دولت مطرح و سپس تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود و اعتبارش در بودجه سال ۱۴۰۰ هم پیش‌بینی‌شده، لذا سال ۱۴۰۰ برای فرهنگیان سال بهتری خواهد بود.

وزیر آموزش‌وپرورش با بیان این‌که ۲۱ هزار و ۷۰۰ نیروی خرید خدمات با تأخیر حقوق می‌گیرند، تصریح کرد: پرداخت حقوق آنها جزو تعهدات شرکتی است که آنها را به کار می‌گیرد، من احساس کردم این مشکلاتی دارد که به نفع معلمان نیست لذا اقداماتی انجام داده و در درجه اول دستورالعمل را اصلاح کردیم. درگذشته معلمین خرید خدمات ۲۴ ساعت کار می‌کردند به مقیاس ۴۴ ساعت در هفته که نیمه‌وقت حقوق می‌گرفتند ما این را اصلاح کردیم و گفتیم ۲۴ ساعت‌شان تمام‌وقت تلقی می‌شود و حقوقشان را مطابق قانون کار تنظیم کردیم و گفتیم با شرکت‌هایی تعهد کردیم که قرارداد ببندند که تعهد می‌کنند حقوق را سرماه پرداخت کنند. الان وضع نیروهای خرید خدمات بهتر شده است.

وی با بیان این‌که بخشی از مطالبات معلمان خارج از کشور سال گذشته تسویه شده است، اظهار کرد: یک بخش مهم آن به دلیل صدور حکم دیوان عدالت اداری بوده که باید در بودجه سال ۱۴۰۰ محاسبه می‌شد ما این کار را انجام دادیم کار دیگری که ما انجام دادیم تا معلمین حقوق سروقت بگیرند این بود که ۵۰ هزار نفر را با سازمان امور استخدامی و با افزودن ۶ ساعت‌به‌ساعت کارشان حقوقشان را ۱۷ درصد افزایش دادیم و تلاش می‌کنیم مشکل‌شان حل شود، البته ظرفیت بودجه محدود است اما به‌هرحال حقوق‌ها اولویت دارد و نباید تأخیر شود. ما امیدواریم تأخیری که در اضافه‌کارها هست نیز با همت سازمان برنامه‌وبودجه جبران شود.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر