{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

باستان شناسان موفق به کشف ردپای ۱۲۰هزار ساله انسان در نزدیکی دریاچه ای باستانی در عربستان شدند.

کشف ردپای 120 هزار ساله در شمال صحرای عربستان+عکس

در گذشته های دور در کنار این دریاچه حیواناتی چون بوفالو، فیل و شتر زندگی می کردند.

بنا بر تائید باستان شناسان قدمت این ردپا به ۱۲۰ هزار سال پیش باز گشه و نشان می دهد که انسان ها چگونه از دریاچه ها و رودخانه عبور کرده و از آفریقا به اورسیا مهاجرت کرده اند.

در کنار رد پای انسان بخش هایی از ۲۳۳ فسیل و رد پای ۳۶۹ گونه جانوری از حمله فیل ها و شترها دیده شده است.

به گفته محققان این رد پاها نقشه ای تاریخی از ورود انسان ها به قاره های مختلف از جمله اروپا است.

ظاهرا گروهی از هموساپینس‌ها یا انسان‌های خردمند ۱۲۰ هزار سال پیش در جریان سفری طولانی، برای مدتی کوتاه کنار دریاچه‌ای در شمال سرزمین عربستان توقف می‌کنند که اطراف آن تعدادی شتر، گاومیش و فیل‌های بزرگتر از گونه‌های امروزی نیز رفت و آمد می‌کرده‌اند. توقف این مسافران کنار دریاچه مدت زیادی طول نمی‌کشد، زیرا این تنها یکی از مراحل سفر دور و دراز آنها بوده است.

این روایت واقعه‌ای است که دانشمندان ومحققان علوم دیرین‌شناسی در پی کشف رد پای انسان‌هایی متعلق به ۱۲۰ هزار سال پیش و بر اساس موقعیت جغرافیایی مکانی که این نشانه‌ها در آن یافت شده، بازسازی کرده‌اند. گزارش این واقعه بازسازی شده و اطلاعات مربوط به کشف رد پای باستانی انسان‌های خردمند و حیوانات متعلق به بیش از ۱۰۰ هزار سال پیش در صحرای «نفود» واقع در شمال عربستان روز پنجشنبه در نشریه علمی «ساینس ادونسِز» منتشر شده است.

کشف این آثار سرنخ‌های تازه‌ای از مسیر طی شده توسط اجداد قدیمی انسان‌ها پس از خروج از قاره آفریقا پیش روی محققان قرار داده است.

دانشمندان پیش‌تر بر این باور بودند که انسان‌های نوین از آفریقا به سوی شام حرکت کرده‌ و در این راه بیشتر مسیرهای ساحلی را برای مهاجرت در پیش گرفته‌اند. این در حالی است که یافته‌های جدید این فرضیه را تقویت کرده که انسان‌های اولیه در دورهٔ پارینه‌سنگی و اوایل میان‌سنگی که به «آخرین عصر یخبندان» شهرت یافته برای مهاجرت دریاچه‌ها و رودخانه‌ها را دنبال می‌کرده‌اند.

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,ردپای 120 هزار ساله

  

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,ردپای 120 هزار ساله
 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,ردپای 120 هزار ساله
 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,ردپای 120 هزار ساله
 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون ,ردپای 120 هزار ساله
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر